Zbieranie wody deszczowej to znakomity sposób na generowanie oszczędności. Jeżeli masz ogród czy kwiaty doniczkowe, dobrze zdajesz sobie sprawę z tego, że rośliny wymagają regularnego nawadniania. Woda pochodząca z opadów jest ekonomicznym, jak i ekologicznym rozwiązaniem. Warto podkreślić, że deszczówka okazuje się lepsza dla roślin, aniżeli twarda woda dostarczana przez wodociągi. Poznaj skuteczne metody zbierania deszczówki.

Zbieranie deszczówki z rynny do metalowej beczki

Jak zbierać deszczówkę w prosty sposób? Wystarczy sięgnąć po zwykłą, metalową beczkę. Ustawiona pod rynną z powodzeniem posłuży jako zbiornik na wodę deszczową. Jest to rozwiązanie najprostsze i dosyć tanie. Woda spływa do beczki, gdzie można ją trzymać, w celu późniejszego wykorzystania. To dobra opcja dla osób, które mają niewielkie ogrody czy działki. Oczywiście, rozwiązanie to ma też pewne wady. Po pierwsze, otwarta beczka nie ochrania w żadnym stopniu wody przed wszelkimi zanieczyszczeniami. Woda z rur spustowych wraz z piachem, liśćmi i innymi elementami przedostaje się do beczki, gdzie może dojść do rozwoju bakterii. Tego rodzaju pojemnika nie da się zakryć, stąd bardzo łatwo o szybkie zabrudzenie wody. Decydując się na użycie beczki do gromadzenia deszczówki, należy też zwrócić uwagę na to, aby był to pojemnik czysty, bez tłustych pozostałości różnych substancji.

Naziemne zbiorniki na deszczówkę

Inną opcją jest zbieranie wody deszczowej do naziemnego zbiornika. To chętnie wybierana metoda zwłaszcza przez osoby, które zamierzają kumulować większe ilości wody. Tego rodzaju pojemniki są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach. Z łatwością dobierzesz odpowiedni model do swoich potrzeb oraz dysponowanej przestrzeni. Montaż i podłączenie zbiornika naziemnego do systemu rynnowego jest dosyć prosty, a wystarczy tylko zastosować kolektor rynnowy, a więc łącznik określany mianem zbieracza deszczu. Na jego dole znajduje się kranik, umożliwiający łatwe nabranie wody do wiadra czy konewki. Tego typu zbiornik sprawdzi się w ogrodzie, na działce czy na tarasie. To rozwiązanie na wiele lat, które pełni funkcję praktyczną oraz dekoracyjną.

Podziemne zbiorniki na deszczówkę

Kolejnym sposobem na zbieranie deszczówki są podziemne zbiorniki na wodę deszczową Delfin. Korzystają z nich właściciele domów jednorodzinnych, wielorodzinnych, budynki użyteczności publicznej, jak i firmy. Pojemniki na wodę umieszczane w ziemi, wyróżniają się imponującą pojemnością nawet 10 tysięcy litrów wody. Gromadzona ciecz może być wykorzystywana na wszelakie sposoby. Warto podkreślić, że pojemnik ukryty w ziemi jest chroniony przed dostępem światła, natomiast temperatura wynosi ok. 6-8 stopni. Dzięki temu woda jest czysta, świeża i nie rozwijają się w niej glony. Wybierając tego typu produkt, należy wziąć pod uwagę rodzaj podłoża, w jakim ma się znaleźć. Warunki panujące w Twoim ogrodzie są niezmiernie ważne. Odpowiednio dobrany pojemnik posłuży przez wiele długich lat. Zaletą produktów, jakie ma w swojej ofercie producent zbiorników na deszczówkę Delfin jest ich funkcjonalność, oszczędność miejsca oraz pieniędzy. Nie można zapominać, że istnieje dofinansowanie na zakup takiego zbiornika.

Zbieranie wody deszczowej do stawów i oczek wodnych

Ostatnim proponowanym sposobem na zbieranie deszczówki jest kumulowanie jej w stawach i oczkach wodnych. Ten typ zbiorników pełni przede wszystkim funkcję ozdobną. Ponadto pozwalają one na hodowlę wyjątkowej roślinności, ryb i innych stworzeń. Oprócz tego dają możliwość gromadzenia sporej ilości wody opadowej. Ze względu na stan, trzymanej w oczkach i stawach wody, nie nadaje się ona jednak do wszystkich zastosowań. Aby gromadzić ciecz, do zbiornika wodnego, należy jedynie doprowadzić rury drenażowe i rynny.

Jakie korzyści daje zbieranie deszczówki?

Zbieranie wody deszczowej niesie ze sobą wiele zalet. Nagromadzoną ciecz można wykorzystać podczas podlewania roślin w ogrodzie, jak i w gospodarstwie domowym. Zbieranie wody nie wymaga wysiłku, czy też ogromnych inwestycji. Decydując się na zbieranie deszczówki, możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie. Pozbędziesz się również problemów z odprowadzeniem wody z teremu posesji. Zapobiegniesz podtopieniom fundamentów domu czy ograniczysz zużycie wody pitnej. Woda deszczowa okazuje się bardziej odżywcza dla roślin. Nie jest zanieczyszczona chlorem czy innymi substancjami. Poza tym ma też pH korzystne dla roślin. Nawadniając rośliny właśnie wodą opadową, możesz liczyć na ich szybszy wzrost i piękniejszy wygląd.

Jak wykorzystać wodę deszczową?

Wykorzystanie wody deszczowej jest naprawdę wszechstronne. Gromadzona deszczówka przyda się do podlewania ogródka i trawnika, ale nie tylko. Można jej użyć do mycia podjazdów, mebli ogrodowych, tarasów, rowerów, aut. Jeżeli zainwestujesz w specjalną instalację, wówczas po przefiltrowaniu wody, może być ona użyta do zasilenia pralek, zmywarek tudzież spłukiwania wody.

Podsumowując, zbieranie wody deszczowej z pewnością się opłaca! Wybór metody gromadzenia wody zależy w dużej mierze od Twoich indywidualnych potrzeb, parametrów działki i dysponowanego na ten cel budżetu.