Separatory węglowodorów to urządzenia, które oddzielają substancje ropopochodne od ścieków, zapobiegając w ten sposób przenikaniu tych związków do środowiska naturalnego. W poniższym artykule opiszemy, czym są wspomniane separatory, na czym polega zjawisko flotacji oraz koalescencji, a także jaką rolę odgrywają te urządzenia w szeroko rozumianej ochronie ekosystemu wodnego.

Czym jest separator służący do oddzielania węglowodorów?

Separator węglowodorów to urządzenie, które zapobiega przedostawaniu się do otoczenia substancji, które powstają na skutek przetwarzania ropy naftowej i jej pochodnych takich jak:

  • smary,
  • benzyna,
  • ropa naftowa,
  • oleje itd.

Obecność tych substancji mogłaby bardzo źle wpłynąć nie tylko na środowisko wodne, doprowadzając do zanieczyszczenia otoczenia, ale też na cały ekosystem z uwzględnieniem upraw, zwierząt hodowlanych i pozostałej, szeroko rozumianej fauny. Dzięki swym wyjątkowym właściwościom, separatory odgrywają ogromną rolę w zarządzaniu gospodarką wodno-ściekową.

Jak separatory węglowodorów wpływają na ekosystem?

Substancje chemiczne oparte na węglowodorach to związki chemiczne, które są bardzo niebezpieczne dla organizmów wodnych. Nie są one rozpuszczalne w wodzie, co oznacza, że tworzą na jej powierzchni film, który uniemożliwia przenikanie tlenu i utrudnia oddychanie zwierzętom i pozostałym organizmom wodnym.

W jaki sposób odbywa się podczyszczanie ścieków za pomocą separatorów? Konstrukcja tych urządzeń została zaprojektowana w taki sposób, aby przepływająca przez nie ciecz była spowalniana. Dzięki temu znajdujące się w niej substancje oleiste (które są lżejsze od wody) wypływają na powierzchnię, skąd mogą zostać łatwo zebrane. Niektóre separatory wyposażone są w specjalne wkłady, dzięki którym występują procesy flotacji i koalescencji.

  1. Flotacja – to proces, w którym cząsteczki zanieczyszczeń unoszą się na powierzchni cieczy umożliwiając zebranie ich z powierzchni flotownika.
  2. Koalescencja – to proces, w którym cząsteczki zanieczyszczeń (częściowo rozpuszczone w wodzie) są łączone ze sobą. Dzięki temu można je łatwiej zebrać i usunąć.

Uwaga! Niektóre separatory wyposażone są w specjalne systemy alarmowe, które ostrzegają o konieczności wymiany filtrów.

Dlaczego warto stosować separatory węglowodorów?

Dzięki separatorom węglowodorów można znacząco ograniczyć zjawisko zanieczyszczenia wód lokalnego ekosystemu. Wykorzystanie separatora niesie ze sobą szereg korzyści takich jak:

  1. Ochrona zasobów wodnych – separatory skutecznie usuwaną oleje i inne substancje ropopochodne, zapobiegając ich przenikaniu do rzek, jezior i wód gruntowych.
  2. Zgodność z regulacjami prawnymi – nie można zapominać, że wielu krajach, w tym w Unii Europejskiej, przepisy wymagają instalacji separatorów na terenach przemysłowych i komercyjnych. W przeciwnym razie podmiot może zostać obciążony finansowo.
  3. Oszczędności – regularne utrzymywanie separatorów przez przedsiębiorstwa sprawia, że mogą one uniknąć kosztów związanych z usuwaniem szkód ekologicznych.
  4. Poprawa wizerunku – firmy, dla których ochrona wód to priorytet, zyskują w oczach klientów i partnerów jako podmioty gospodarcze odpowiedzialne społecznie.

Zastosowania separatorów – gdzie można je wykorzystać?

Separatory to urządzenia, które znajdują zastosowanie w wielu różnych branżach. Sprzęt do usuwania tłuszczów i pozostałych substancji oleistych może być zainstalowany zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. W nowoczesnych systemach separacyjnych coraz częściej wykorzystuje się zaawansowane systemy czujników, które monitorują bieżącą pracę urządzenia i w razie wystąpienia takiej potrzeby, sygnalizują konieczność wykonania konserwacji. Dzięki temu operator systemu może w czasie rzeczywistym monitorować stopień zanieczyszczenia wody.

Warto również wiedzieć, że separatory wykorzystywane są m.in. w:

  • dużych zakładach przemysłowych, gdzie używa się ich w systemach filtracji płynów technicznych oraz odprowadzania ścieków,
  • przedsiębiorstwach gastronomicznych,
  • warsztatach, halach magazynowych i wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko przeniknięcia substancji oleistych do otoczenia.

Przyszłość systemów separacji węglowodorów

Obecne systemy separacji sprawiają, że faktyczna ochrona środowiska wodnego przed zanieczyszczeniami jest możliwa. Nie można też zapominać, że urządzenia te są na bieżąco udoskonalane. O ile sama technika filtracji jest ulepszana stopniowo, o tyle systemy służące do sterowania pracą separatorów są ulepszane z roku na rok. Dlatego jako producent stale wprowadzamy na rynek coraz doskonalsze wersje separatorów oraz urządzeń monitorujących, które w coraz większym stopniu zaspokajają rosnące potrzeby przedsiębiorstw. Nie ulega wątpliwości, że dzięki stale udoskonalanym separatorom, ochrona środowiska wodnego będzie coraz skuteczniejsza.

Reasumując, separatory węglowodorów ropopochodnych stają się obowiązkowym elementem instalacji kanalizacyjnej wielu przedsiębiorstw zarówno w skali makro, jak i mikro.